Biomasa – popularne źródło energii

Nie da się ukryć, że alternatywne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe czy panele solarne to przyszłość naszej planety. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o jakość życia, ale także o środowisko i energetyczną niezależność. Tym bardziej jednak z wątpliwościami należy patrzeć na te źródła, które nie do końca radzą sobie z zapewnieniem komfortu i nie odpowiadają 100% zapotrzebowania na energię w gospodarstwach domowych. Dlatego na pan pierwszy wysunęła się biomasa, która łączy w sobie jakość, ekologię i wydajność.

Aurea mediocritas – złoty środek?

Biopaliwo może być zatem odpowiedzią na rosnącą potrzebę ochrony środowiska, przy jednoczesnym dbaniu o ekonomię i efektywność ogrzewania domów. Ten złoty środek to przede wszystkim połączenie dobrego i rzetelnego sposobu wytwarzania biopaliwa oraz ekologiczne pochodzenie materiałów, z których je wykonuje się. W tym wypadku bowiem biomasa to zrębki i trociny z drzew, łupiny roślin czy trawy. Pellet drzewny to najpopularniejsza forma biopaliwa. Powstaje z odpadków tartacznych, a więc wykorzystuje to, co innym nie jest już potrzebne.

Jak powstaje pellet?

Pellet to biopaliwo sprasowane na maleńkie granulki. Dzięki temu jest proste w przechowywaniu, ale także treściwe i ekonomiczne oraz wydajne. Daje około 18 MJ na każdy kilogram spalonego pelletu. Pellet z drewna jest najbardziej ekonomiczny. Potrafi wytworzyć największe ognisko energetyczne i ogrzewać dom nie gorzej niż węgiel brunatny. Najważniejszym etapem jest suszenie. To podczas niego zrębki i wióry pozbywają się wilgoci, co powoduje ich łatwopalność oraz większą energię przy tym wydzielaną. Po odpowiednim suszeniu materiały trafiają pod prasę i są ciśnieniowo formowane. Dzięki sile, w maleńkich granulkach pojawia się wiele cząsteczek, które wyzwalają dużą dawkę energii i przekazują ciepło podczas spalania. Następnie produkt jest selekcjonowany, pakowany i pellet w workach trafia do sklepów. Przykładowym takim sklepem który sprzedaje pellet w workach 15kg z darmową wysyłką jest chociażby https://tanipellet.pl

Korzyści ze stosowania pelletów?

Pelety to przede wszystkim ekologia. Nie ma w nich wielu substancji niszczących zdrowie i środowisko, nie ma emisji CO2, w reszcie nie ma zanieczyszczeń, które nakazywałyby czyszczenie regularne i częste kotła czy pieca. Jeśli chodzi o ten aspekt to nie jedyna wygoda. Pellet do ogrzewania to materiał wysokiej klasy, który zapewnia nie tylko ciepło, ale także maksymalną ochronę przed zanieczyszczeniem instalacji. Dzięki samodzielnej aplikacji jest przyjazny osobom starszym, które nie muszą samodzielnie palić w piecu i zastanawiać się w jaki sposób rozpalić ognisko. Wystarczy tylko dokładać pelety do podajnika i czekać na efekty. Popiół, który jest wytwarzany jest raczej niewielką ilością tego, co oferuje nam ekogroszek. W przeciwieństwie jednak do niego jest to nawóz naturalny, bez negatywnych związków, dlatego można wykorzystać go na ogrodzie.

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Przede wszystkim biomasa to nie tylko drewniane ścinki. Dlatego istnieje wiele innych źródeł energii o charakterze ekologicznym. Mowa tu między innymi o pellecie ze słomy, pellecie z łusek słonecznika, pellecie z siana. Każdy z tych pelletów to niezwykła jakość i oszczędność oraz wygoda. Jednak najważniejsze w tym aspekcie jest jego ekologia, a ta przy pellecie dębowym czy pellecie sosnowym jest najkorzystniejsza. Chodzi o czystość, jednak pelety z siana czy roślin są także niezwykle ekonomiczne i tylko delikatnie mniej energetycznie wydajne. Wciąż jednak najskuteczniejszy jest pellet z drewna.

Koszt ogrzewania domu

Ważnym aspektem przy wyborze sposobu ogrzewania gospodarstwa jest cena. Z jednej strony kwota ta to tylko cena opału, z drugiej to także modernizacja kotłów, czyszczenie go i dbanie o instalację.

Nie ma tych założeń powyższy wykres, a i tak pelety wypadają bardzo korzystnie. Najdroższe jest przekonwertowanie pieca na potrzeby biomasy. Jeśli to zrobimy, możemy już tylko czekać na szybki zwrot inwestycji i wygodę oraz niepowtarzalny, drewniany zapach.

Biopaliwo to nie tylko przyszłość, ale i same korzyści, które prędzej czy później i tak zmuszą nas do odstawienia węgla i skorzystania z tego co naturalne i ekologiczne, a przy tym skuteczne.

Zobacz także inne nasze artykuły:

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody surowo zabronione.