Ogrzewanie solarne, peletem czy węglem – co się bardziej opłaca?

Nowoczesność ma swoje prawa. Widać to chociażby po ekologicznych czy odnawialnych źródłach energii oraz o potrzebie odejścia od węgla, jako fundamentu funkcjonowania państwa, na rzecz czegoś wydajnego, wygodnego i ekologicznego. Warto zatem prześledzić trzy najpopularniejsze źródła ogrzewania w domach i zastanowić się, która opcja ma najwięcej zalet. Oto ogrzewanie solarne, pellet oraz węgiel w pełnej krasie.

Stan faktyczny

Najpierw jednak warto pomyśleć o tym, jak sytuacja wygląda w Polsce i na świecie.

Widać wyraźnie, że Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów, które korzystają ze złóż węgla i starają się je wykorzystywać jak najczęściej. Jest to sposób dość niebezpieczny i raczej nieekonomiczny. Coraz częściej bowiem kraje świata rezygnują z zanieczyszczającego źródła energii, jakim jest węgiel, na rzecz biomasy czy energii solarnej. To rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne i lepsze dla zdrowia, ale także wygodniejsze i po latach modernizacji przynosi wysoki stopień zwrotu. Nie da się zatem przewidzieć, w którą stronę podąży nasz kraj, jednak wiadomo, że w tym momencie oparty jest na źródle, które nie jest ani ekonomiczne, ani aż tak korzystne pod względem energetycznym.

Wartości energetyczne źródeł energii

Ogrzewanie domów wymaga dużej ilości energii, która jest zamieniana na ciepłe grzejniki poprzez jej przekazywanie. Piece zajmują zatem istotne miejsce w układance działań na rzecz ciepłych domów. Wśród energii, które porównujemy znajdują się takie, które mają wysoką energetyczność. Są to przede wszystkim paliwa stałe, takie jak węgiel – w tym wypadku ekogroszek – oraz pellet. W przypadku energii solarnej, wszystko zależy od pory roku, dlatego, że w lipcu średni zysk energetyczny może wynieść 250 kWh, podczas gdy w grudniu czy styczniu niewiele ponad 40 kWh, co pokazuje jak niepewne i uzależnione od pogody jest to źródło. Pellet to wartości około 18 MJ/kg, przy czym węgiel to nawet 24 MJ/kg. Daje to nieporównywalnie wyższe wyniki, więc w tej kategorii górą biomasa i węgiel.

Zalety odnawialnych źródeł energii – energia solarna

W tym wypadku mamy do czynienia z energią odnawialną. Montowanie paneli jest czasochłonne i dość drogie. Nie da się ukryć, że jest to sposób na ekologię, gdyż pozwala na swobodne wykorzystanie słońca. Przy tym powinno być także ekonomiczne, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego? Koszty wystawienia paneli są bardzo wysokie, a ich obecność może pokryć zapotrzebowanie średniego domu jednorodzinnego na energię w 75% przy słonecznym lipcu i tylko 25% przy wyjątkowo jasnym grudniu. To pokazuje, że montaż nie daje tak wiele pod naszą szerokością geograficzną, zwłaszcza pod względem energetycznym i ekonomicznym. Jest to jednak ekologiczne, za co z pewnością należałoby przyznać plus. Ostatecznie jest to także technologia dość trwała, a więc docelowo ogrzewanie solarne powinno się zwrócić.

Zalety paliwa stałego – tradycyjny ekogroszek

Z kolei, jeśli chodzi o ekogroszek, to jest to łatwy w przechowywaniu i wygodny w aplikowaniu węgiel. Specjalnie przystosowany i energetycznie wydajny – najbardziej z całej trójki. Jest też stosunkowo tani, choć przede wszystkim ze względu na to, że kotły na pelet są często dość drogie, a piece rusztowe na węgiel znajdują się już w wielu domach. Ekogroszek jednak jest całkowicie nieprzyjazny ekologicznie. To związek, który w wyniku spalania wydziela szereg trujących substancji, które trafiają do obiegu powietrza i powodują poważne szkody na planecie. Dlatego korzystanie z ekogroszku jest niezwykle niebezpieczne dla naszej planety. Jest też kłopotliwe, gdyż wymaga częstego czyszczenia kotła i kontroli jego przepustowości. Przez to sprawia, że zajmowanie się tego rodzaju piecem to ciężka praca.

Pellet dobry na wszystko?

Czy to pellet drzewny czy pellet z łusek słonecznika, z siana, ze słomy nie da się ukryć, że jest ekologiczny, tworzony z naturalnych zrębków, ziaren, traw. Dlatego jest przyjazny środowisku. Dodatkowo pellet do palenia w piecu jest wydajny energetycznie, skutecznie ogrzewa domy i nie powoduje zanieczyszczeń. Dzięki temu jest też wygodny w użyciu, a jego największą wadą jest koszt modernizacji instalacji i zmiany kotła. Reszta to czysta przyjemność. Natomiast sam koszt pelletu jest porównywalny ze zużyciem ekogroszku a jak dobrze się poszuka i rozejrzy wśród ofert rynkowych to można znaleźć naprawdę bardzo dobry jakościowo pellet w niskiej cenie. Przetestowaliśmy wiele firm produkujących pellet drzewny i na pewno znalazłoby się kilka godnych uwagi np. www.tanipellet.pl – link: https://tanipellet.pl.

Wystarczy spojrzeć na porównanie, by wiedzieć, że efektowne i ekologiczne paliwo jest tylko jedno.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zobacz również artykuł: Jak walczyć ze smogiem?

Zobacz także inne nasze artykuły:

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody surowo zabronione.